Poğaca Tarifi

0
72

Poğaca Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle ılık süt, zeytinyağı, yumurta (birinin sarısını ayırın), şeker ve tuzu karıştırma kabına alıp elinizle karıştırın. Hamura el değmelidir. Plastik eldivenleri hamura değdirmenizi, lezzetinin kaybolmaması açısından tavsiye etmem.
 2. Üşenmezseniz unu eleyin ki havalansın. Elenmiş unu ve mayayı karışıma bardak bardak ekleyip yoğurmaya başlayın. Besmele çekmeyi unutmayın. Mutlu olmaya çalışın. Asabi, asık suratla yoğrulan hamurlar inanın iyi kabarmıyor,çünkü hamura negatif bir enerji yüklemiş olursunuz. Bu tüm tarifler için geçerli bir kural.
 3. Hamur hafif ele yapışır durumdayken un eklemeyi bırakın ve bu aşamadan sonra sabırla, en az 10 dakika yoğurmaya devam edin. Hamur yoğurma makinası veya ekmek makinasının hamur yoğurma özelliğini de kullanabilirsiniz.
 4. Başta ele yapışan hamur, yoğurmanın sonlarına doğru ele yapışmaz, pürüzsüz ve elastik bir görüntü kazanır. Hamuru yoğururken zevk almaya çalışın. Elinizde evirip çevirmek, toparlayıp tekrar tekrar yoğurmak inanın çok rahatlatıcı bir iş…:)
 5. Nihayet yoğurma işi bitince hamuru düzgün bir hale getirip kaba yerleştirin. Kabın üzerine tam oturan bir kapak yada temiz büyükçe bir poşeti hava almayacak şekilde kapatın.
 6. Tıpkı yoğurt mayaladığınız zaman yaptığınız gibi, hamurun üzerini ve kenarlarını sıkıca sarın. Ilık bir yerde bekletin. Eğer işiniz acele ise Fırını 40 derecede 10 dakika ısıtın. Ve hamuru, yine üzeri kapalı olarak fırında bekletin.
 7. Benim hamurum çok başarılı bir hamurdu ve yaklaşık 4 kat kabarmıştı. Her zaman böyle olmayabilir. Fakat en az 2-3 kat kabarması gerekir.
 8. Yukarıdaki resimlerde iyi mayalanmış bir hamurun doku örneklerini görüyorsunuz.
 9. 1- Eğer şeffaf bir yoğurma kabı kullandıysanız, dışarıdan bakınca mayalanan hamurun delik delik olduğunu görürsünüz.
 10. 2- Mayalanmış bir hamur içinde fazla miktarda gaz barındırır. Bu yüzden elinizi hamura batırdığınızda hamurda geri toparlanma olmaz, bastırılan yerler olduğu gibi bozulmadan kalır.
 11. 3 ve 4- Hamuru dipten alıp yukarı doğru çektiğinizde lif lif bir görüntüsü vardır. Kolayca kaba yapışmaz, yapışan kısımlar çok kolay toparlanır.
 12. Şimdi sıra şekil vermeye geldi. Ekmek, poğaça veya çörek için hamura şekil verdikten sonra, mutlaka tepsi mayasının gelmesini beklemelisiniz. Şekil verme aşamasında hamurun içinde biriken gaz kaybolur. Hamur hafifçe sertleşir. Bu yüzden yarım saat ila bir saat arası yeniden mayalanması için bekletin. Tepside mayalanan hamur da yine ilk hali gibi kabarır ve puf puf bir görüntü oluşturur. Tepside mayalandırma işini fazla abartmayın. Yeterli miktarda kabardığı zaman pişirmeye başlayın. Aksi halde kabaran hamur söner ve çok ekşi kokar.
 13. Dilerseniz, hamuru yoğurur yoğurmaz şekil verip sonra da mayalandırabilirsiniz. Fakat yeni yoğrulmuş bir hamura şekil vermek biraz zaman alır. Zorlanabilirsiniz.
 14. Üzerine yumurta sürecekseniz, şekil verdikten hemen sonra sürün ki sürme esnasında hamur yeniden sönmesin. Kalın şekilli hamur işlerini mümkün olduğunca yavaş pişirmeniz lazım. Yoksa içi hamur kalabilir. Normal bir poğaça ise çok fazla fırında bekletmeniz, sertleşmesine sebep olur.
 15. Sırada bu tarifteki gibi bir mayalı hamurla yapılmış çeşitli şekillerde hamur işleri var. Biraz merak edin bakalım. Sizin için çok güzel modeller yaptım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz